piątek, 27 maja 2011

Hodowla kaktusów w Rumi

Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie kaktusiarnia.
Jest tam około 6500 gatunków i odmian roślin. Kaktusiarnia podzielona jest na dwie części. W pierwszej są młode i mniejsze rośliny. W drugiej duże, niejednokrotnie kilkudziesięcioletnie rośliny.
Efektowny jest kaktus, który ma 45 lat i kilkadziesiąt centymetrów średnicy.
Warto zobaczyc te wszystkie kaktusy, które zarówno razem, jak i osobno wyglądają przepięknie, kolorowo poprotu bajecznie.

wtorek, 24 maja 2011

Ogród botaniczny w Gdańsku

Znajduje się on w zabytkowej części parku Oliwskiego, jest użądzony w latach 50- tych XX wieku.
Obszar ogrodu wyznaczony jest potok Oliwski. Ogrodowe alejki wiodą między drzewami i krzewami, gdzie można zobaczyc skrzydłorzech kaukaski, matasekwoję chiński, mamutowiec olbrzymi, magnolie.
Jest tam również piękna palmarnia, gdzie znajdują się kaktusy, palmy, figowiec, bananowiec.
Atrakcą jest Grota Szeptów - gdzie można w jednej muszli usłyszec cicho wypowiedziane słowo w drugiej muszli przez drugą osobę .
Jest tam również piękna aleja lipowa.
Powierzchnia całego parku to 3 hektary.

czwartek, 19 maja 2011

Ogród Botaniczny w Łodzi.

Ogród Botaniczny w Łodzi.
Założony niespełna 40 lat temu. Jest jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Znajduje się tam ogród japoński, alpinarium, palmiarnia (jedna z najnowocześniejszych w Europie).
Ogród japoński urządzono na trzech wzgórzach. Są tam między innymi wiśnie piłkowane, żywotnikowiec japoński, metasekwoja chińska. Na wzniesieniach znajdują się bloki skalne, przypominające krajobraz górski. Rośnie tam świerk kaukaski, świerk serbski.
Palmiarnia składa się z trzech części. Można tam zobaczyć roślinność tropikalna. Kaktusy, sukulenty, roślinność twardolistną. Są tam 130 letnie palmy, 90 letnie sagowce, bambusy, paprocie drzewiaste. Można tam również oglądać wielka kolekcję storczyków.
Koniecznie należy zobaczyć tam zegary słoneczne – jest ich tam aż sześc. Jest nawet czasomierz wskazujący czas w nocy. Jest tam również zegar kwiatowy, którego tarczę tworzy dywan z roślin, które maja określone właściwości.
Warto zobaczyć również wiśnie piłkowane w czasie kwitnienia.
Koniecznie zobacz olbrzymie palmy - wysokość dochodzi aż do 18 metrów (daktylowiec jadalny, daktylowiec kanaryjski).
Nie można odpuścić sobie również rabat bylinowych, na których kwitną między innymi tulipany.

Jeśli już się tam wybieramy warto odwiedzić położone niedaleko Zoo oraz park imienia Józefa Piłsudskiego.

środa, 18 maja 2011

Ogrody botaniczne cz.1

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie ogrodami botanicznymi. Można w nich nie tylko odpocząc ale równiez zapoznac się z róznymi gatunkami roślin.
W Polsce jest takich ogrodów ponad 30 (tych zarejestrowanych).
Ogród botaniczny to miejsce, gdzie są kolekcje różnych gatunków roślin. Przedewszystkim takie ogrody pełnią funkcje naukową, dydaktyczną oraz rekreacyjną.
Są rózne rodzaje ogrodów. Ogród dendrologiczny, w którym znajdują się drzewa, krzewy. Ogród roślin leczniczych - gdzie rośliny tam hodowane są wykorzystywane w medycynie. Sa również palmarnir, gdzie sama nazwa mówi sa palmy, drzewa cytrusowe, bananowce.
zapraszam na kolejne artykuły. Będę pisac o ogrodach botanicznych w Polsce.

Style i rodzaje ogrodów

Style i rodzaje ogrodów

Autorem artykułu jest OGRODY



Style ogrodów jakie mogą wystepować w naszym klimacie. Ogrody japońskie, angielskie, skalne, barokowe, klasyczne, nowoczesne, wiejskie, ogrody wodne, formalne, nieformalne. Czym się charakteryzują, jakie są ich cechy?

Ogród w każdym stylu

Piękny, stylowy i wypielęgnowany ogród to marzenie niemal każdego właściciela domu czy nawet małej działki. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak różnorodne może być urządzenie ich zielonego zakątka. Istnieje wiele stylów aranżacji ogrodów. Można je dopasować zarówno do otoczenia jak i własnego gustu. Obecnie profesjonalni architekci zieleni są w stanie nadać ogrodom styl zgodny z różnego typu upodobaniami ich właścicieli.

Ogród formalny i nieformalny

Styl formalny jest stosunkowo prosty, przez co świetnie sprawdza się w małych ogrodach. Charakteryzuje się prostokątnymi rabatami, symetrycznymi nasadzeniami i prostymi ścieżkami. Stosuje się tu także umiar w doborze kolorów. Najczęściej wybierane są odcienie zielone, złociste, pastelowe i białe. W ogrodach formalnych często spotyka się też okrągłe lub kwadratowe oczka wodne. Charakterystyczne są też dywany z kwiatów. Są one uformowane na kształt różnorodnych wzorów geometrycznych lub monogramów. Ogród nieformalny to przeciwieństwo formalnego. Ten styl ma za zadanie naśladować naturę. W tym celu specjalnie wprowadza się chaos i pozorny nieporządek.

Ogród skalny

Styl ten najczęściej ma za zadanie naśladować górskie środowisko. Przestrzeń ogrodu jest kształtowana głównie przez zastosowanie kamieni i odpowiednio dobranej roślinności. Do założenia ogrodu skalnego najlepiej nada się nasłoneczniona górka, skarpa lub zbocze tarasu. Ważny jest także odpowiedni dobór roślin, charakterystycznych dla krajobrazu górskiego. W ogrodzie powinno się stosować jeden lub dwa gatunki kamienia. Ważnym dodatkiem będzie także strumień, potok lub kaskada wodna.

Ogród barokowy

Styl barokowy bezpośrednio nawiązuje do epoki baroku. Oryginalne ogrody barokowe rozciągają się na ogromnych przestrzeniach, dlatego w dzisiejszych czasach styl ten nie jest wykorzystywany przy projektowaniu całego ogrodu. Przemyca się raczej jedynie elementy nawiązujące do epoki baroku – np.: fontanny z wodotryskami, strzyżone rośliny, rzeźby ogrodowe i kwietniki. Barokowymi elementami są obecnie popularne altany. W ogrodach barokowych stosowano roślinność rodzimą, a latem w donicach sadzono rośliny cytrusowe. Ogród barokowy dobrze sprawdzi się np. przy budynku o ciekawej architekturze. Jest to jednak styl, który wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia. Przy jego wyborze warto skorzystać z pomocy architekta zieleni.

Ogród japoński

Styl ogrodów japońskich pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu. Jego zadaniem jest stworzenie miniatury krajobrazu, w którym każdy element posiada swoje miejsce. Istnieją dwa style ogrodów japońskich – sukiyama i hiraniwa. W każdym z nich ogród stanowi jedną całość, kolory są stonowane, a rośliny reprezentują poszczególne pory roku.

Ogród angielski

Ogród angielski nawiązuje swoim wyglądem do naturalnego krajobrazu. Można w nim spotkać skały, żywopłoty, dzikie krzaki oraz byliny. Buduje się także altany, które oplecione są pnącymi różami, bluszczem lub powojnikiem. Rabaty kwiatowe mają zwykle białe lub różowe odcienie. Ogród w stylu angielskim ma romantyczny, nastrojowy i sentymentalny charakter, który sprzyja relaksowi i odprężeniu.

Ogród wodny

W tak zaprojektowanym ogrodzie woda jest głównym czynnikiem kształtującym krajobraz. Na małej powierzchni dobrze sprawdzi się fontanna na werandzie lub tarasie. Posiadacze większego ogrodu mogą pozwolić sobie na staw, oczko wodne albo kaskadę. Równie ważny jest dobór roślin, który wpływa na czystość wody i zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku. W ogrodzie wodnym dobrze sprawdzi się kamień, który nada mu naturalnego wyglądu. Ważne jest również, aby wszystkie elementy ogrodu pasowały do otaczających go budowli – domu lub tarasu.Oase

Ogród nowoczesny

Styl nowoczesny wciąż zyskuje na popularności. Ogród nowoczesny charakteryzuje się symetrycznymi i prostymi kształtami oraz dobrze dobranymi proporcjami. Kolorystyka jest mocno zróżnicowana, ale stonowana. W nowoczesnym stylu ważną rolę odgrywa współgranie światła z różnymi elementami – eksponowanymi roślinami lub rzeźbami.

Ogród klasyczny

Ogród zaprojektowany w tym stylu łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Z tego powodu podzielony jest na kilka stref, z których każda spełnia inne zadanie. Strefa reprezentacyjna w szczególności powinna być dopasowana do stylu, w jakim wykonany jest dom. Warto także zadbać, by była elegancka i zadbana. Inną sprawą jest ogród właściwy, gdzie spędza się czas wolny. Powinien posiadać czytelny układ kompozycyjny – można zdecydować się na wyodrębnienie kilku oddzielnych obszarów. Ważna jest strefa wypoczynkowa, w której umieszcza się hamak, fotel lub leżak. W ogrodzie klasycznym ważną rolę pełni element dominujący – np. duże drzewo, oczko wodne czy altana.

Zaufaj profesjonalistom - projektowanie ogrodów i terenów zieleni

Na rynku polskim tylko nieliczne firmy ogrodnicze posiadają niezbędną więdzę, doświadczenie i kadrę specjalistów zajmujących się profesjonalnie projektowaniem i zakładaniem ogrodów w każdym stylu i rodzaju. Warto skorzystać z ich porad przy planowaniu takiej inwestycji jak budowa ogrodu.

Ogrody

Tekst: OGRODY.COM

---

Luksusowe artykuły do ogrodów i wnętrz - sklep internetowy

OGRODY.COM


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

kocham ogród

Witam serdecznie
Rozpoczynam prowadzenie nowego blooga. Kocham ogród. Myślę że jest nas wiele. Chyba każdy kto ma uczucia, wrażliwośc uwielbia kwiaty, trawki, drzewka. Wiosna to pora aby cieszyc się tym na całego. Można patrzec i podziwiac jak wszystko budzi się do zycia.
Na tym bloogu chciałabym pisac o tym co piękne, o tym co nas zachwyca, o tym jak i co powinno sie robic żeby ogród był jak najpiękniejszy.
Pozdrawiam